434675-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster IT-säkerhet
Referensnummer: 19/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom område IT-säkerhet. Kommande ramavtal baseras på avrop genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster inom område IT-säkerhet.
Nuläge
Tekniska verkens IT-avdelning hanterar idag det vi definierar som koncernens Kontors IT samt delar av Produktionsnära IT. Det som definieras som Produktions IT hanteras för närvarande separat inom respektive verksamhet.
IT-avdelningen har även ett koncernövergripande ansvar för Informations- och IT-säkerhet.
IT-avdelningen består förutom driftsavdelningen av en utvecklingsavdelning med fokus på strategier, arkitektur, utveckling och projektledning samt en avdelning för systemförvaltning. IT-avdelning har nära samarbete med koncernens avdelning för verksamhetsutveckling. Även servicedesk för koncernen ligger inom ramen för IT-avdelningens uppdrag.
De flesta av B:s verksamheter är lokaliserade till Linköping men koncernen har även verksamhet i Katrineholm, Mjölby, Växjö och Nässjö.
Utvecklingsprojekt drivs i olika program i koncernen, förbättringsprojekt samt förbättringsinitiativ drivs kontinuerligt i den ordinarie linjeverksamheten.
Syfte & Mål
Upphandlingen syftar till att täcka Beställarens behov av IT-säkerhetskonsulter inom ramen för aktuell plattform.
B avser teckna ramavtal (nedan kallat avtal) med två eller flera leverantörer. Avrop på kommande ramavtal kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Omfattning
Upphandlingen omfattar kompetens inom IT-säkerhet där B är i behov av resurskonsulttjänster såväl som uppdragskonsulttjänster. Avropen kan ske inom IT-avdelningen men också i respektive verksamhet och ort.
Exempel på konsultuppdrag som kan förekomma, men inte begränsat till: Brandväggsarbete inom NGTP/NGFW såsom brandväggsregler, URL-filtreringar, e-postscanning, applikationskontroll mm. Konfiguration av VPN-förbindelser, övervakning och monitorering av loggar och larm, hantering av klientskydd, statistikhantering, planera och genomföra uppgradering av befintliga miljöer inom tex brandvägg, antivirus, delta i utvecklingsprojekt från design till implementation.
Bedömd årlig volym under avtalstiden beräknas till 800 timmar, under år 1 bedöms behovet till 1200 timmar. Observera att B inte lämnar någon garanti avseende omfattning eller volym i kommande ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Resurskonsulttjänst:
Innebär att L ska kunna leverera konsulttjänst som kan förstärka B i arbete som drivs av TvAB med antingen kompetens som B inte har tillgång till eller som ren resursförstärkning.
Uppdragskonsulttjänster:
Innebär att L ska kunna leverera konsulttjänst för ett specifikt uppdrag som kan vara av varierande omfattning med allt från enskilda insatser till längre uppdrag.