434714-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsmarknadsutbildning Flygplatsutbildning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Arbetsförmedlingen har tidigare upphandlat flygplatsutbildning för Arlanda med mycket goda resultat till arbete. Efterfrågan på personal på Arlanda flygplats är stor och det för med sig svårigheter att lösa de rekryteringar som efterfrågas av företagen.
Omkring år 2030 väntas 50 000 människor arbeta på och omkring Arlanda, att jämföras med ungefär 20 000 idag.
Aktuell upphandling avser förberedande utbildning (FUB) och arbetsmarknadsutbildning (AUB).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.