434721-2018 - ResultatSverige-Lindigö: Programmering av system- och användarprogram
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för miljö- och hälsoskyddsenheten och bygglovsenheten
Referensnummer: 18/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende verksamhetssystem för Miljö- och stadsbyggnadskontoret (MSK).
Miljö- och stadsbyggnadskontoret består idag av fyra (4) enheter och i första hand kommer systemet att användas av Miljö- och hälsoskyddsenheten och Bygglovsenheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamhetssystem för MSKs enheter bygglov och miljö
Orientering om uppdraget
Lidingö Stad är en av Stockholms läns kommuner och har drygt 45 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt ett antal kringliggande ögrupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
Miljö- och stadsbyggnadskontoret består idag av fyra (4) enheter, och i första hand kommer systemet att användas av Miljö- och hälsoskyddsenheten och Bygglovsenheten.
Miljö- och hälsoskyddsenheten består av tre (3) grupper:
Hälsoskyddsgruppen som bedriver tillsyn på skolor, förskolor, badanläggningar, strandbad, fotvårdssalonger och frisörer samt handlägger klagomål.
Miljöskyddsgruppen som gör inspektioner på miljöfarliga verksamheter. En av deras huvuduppgifter är att övervaka att verksamheterna sköts på rätt sätt enligt miljöbalken.
Livsmedelsgruppen som gör inspektioner på restauranger, butiker, skolor och förskolor, handlägger klagomål och misstänkta fall av matförgiftning.
Bygglovsenheten handlägger och ger råd vid bygglov, marklov och rivningslov samt ger råd i övriga frågor som kan uppkomma i byggsammanhang. Enheten handlägger bygganmälan, obligatorisk ventilationskontroll samt har tillsyn över hissar. Verksamheten sker i form av myndighetsutövning och grundar sig bland annat på plan- och bygglagen.
Beroende på system som offereras kan vissa av MSK:s andra enheter ha behov av systemet eller närliggande moduler som Leverantör har.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.