Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn avseende upphandling av CNC fräs och svarv
Referensnummer: 221/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42621100 CNC-svarv
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser en frivillig förhandsinsyn gällande tecknade av avtal utan föregående annonsering, då konkurrens vid aktuellt köp inte kan uppnås på grund av tekniska skäl enligt LOU 6 kap. 14§ punkt 2.
Utbildningsförvaltningen inom Göteborgs stad, har för avsikt att till det industritekniska programmet på Lindholmens Tekniska Gymnasium upphandla 2 st. CNC HAAS svarvar samt 2 st. CNC HAAS fräs med Cobotech robotlösning med tillbehör och service.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42623000 Fräsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen