See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning Orsa kommun, Orsa Lokaler AB samt Orsa Vatten och Avfall AB
Beskrivning: Vinterväghållning i Orsa kommun, Orsa Lokaler AB samt Orsa Vatten och Avfall AB Entreprenörer inbjuds att lämna anbud i upphandling av ramavtal avseende vinterväghållning. Omfattning av upphandlingen Upphandlingen avser vinterväghållning för Orsa kommun, för Orsa Lokaler AB och för Orsa Vatten och Avfall AB. Upphandlingen är uppdelad i flertalet områden (delar). Ramavtal planeras att tecknas med (1) Entreprenör per område (del) och avtal gäller i maximalt fyra (4) år. Mer information finns att läsa i upphandlingsdokumenten. Syfte Syftet med upphandlingen är att säkerställa en god vinterväghållning under avtalsperioden. Anbudsinlämning Det är möjligt att lämna anbud på en eller flera av områdena. Utvärdering av anbud Anbud utvärderas per område enligt principen mest ekonomiskt fördelaktiga anbud, baserat på bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Varmt välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Berget
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1 st förlängningsoption á maximalt två (2) år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Centrum
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Norra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Västeråkern
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Västra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Östra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124296:Lot:6