434847-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Chefskonsulter
Referensnummer: 21/064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dynamiskt inköpssystem för Chefskonsulter.
Ett dynamiskt inköpssystem genomförs i två steg. Ansökande leverantörer kvalificeras i steg 1 och sedan i steg 2 sker tilldelning av kontrakt. Leverantörer kan under hela de dynamiska inköpssystemets giltighetstid ansöka om att delta. De leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven godkänns.
När ett behov uppstår hos upphandlande myndighet kommer en Anbudsinbjudan skickas till samtliga kvalificerade leverantörer. Tilldelning sker därefter till en leverantör och separat avtal tecknas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79420000 Managementtjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att tillgodose Sävsjö kommuns behov att bemanna verksamheterna med chefer exempelvis:
- vid oförutsedd frånvaro hos chefer.
- innan rekryteringsprocess startat samt under processens gång fram tills att ny chef är tillsatt.
- att förstärka ordinarie chefsorganisation vid större och mer komplexa verksamhetsförändringar.
Det dynamiska inköpssystemet avser Chefskonsulter inom följande områden: socialförvaltningen, serviceförvaltningen, kommunledningskontoret och barn- och utbildningsförvaltningen.