Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopbilar, Baklastare
Referensnummer: ABBE 2023/442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling gäller tre (3) stycken baklastande lastbilar.
Upphandlingen är uppdelad i 2 delar varav anbudsgivaren kan lämna anbud på en av delarna eller båda delarna.
Två av fordonen ska köras i Borlänge centrum med flera garage och trånga utrymmen där höjden på bilen kommer vara viktig. Bilarna ska kunna tömma 660 liters kärl i båda facken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
HVO Baklastare två st (köpa)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EL Baklastare (operationell leasing)
Del nr: 2