434957-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för löpande underhåll av byggnadsverk - Innerstad, Söderort, Västerort och Kajer
Referensnummer: T2019-01780
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud för upphandlingen av ett ramavtal avseende entreprenadarbeten omfattande drift- och löpande underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä. Ramavtalet är uppdelat i fyra avtalsområden: Innerstad, Söderort, Västerort, Kajer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal för löpande underhåll av byggnadsverk - Innerstad
Del nr: Avtalsområde 1 – Innerstad
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud för upphandlingen av ett ramavtal avseende entreprenadarbeten omfattande drift- och löpande underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä. Avtalsområdet: Innerstad.
Ramavtal för löpande underhåll av byggnadsverk - Söderort
Del nr: Avtalsområde 2 – Söderort
Ytterligare CPV-kod(er) 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner
Stockholms stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud för upphandlingen av ett ramavtal avseende entreprenadarbeten omfattande drift- och löpande underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä. Avtalsområdet:Söderort.
Ramavtal för löpande underhåll av byggnadsverk - Västerort
Del nr: Avtalsområde 3 - Västerort
Ytterligare CPV-kod(er) 45420000 Snickerimonteringar
Stockholms stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud för upphandlingen av ett ramavtal avseende entreprenadarbeten omfattande drift- och löpande underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä. Avtalsområdet: Västerort.
Ramavtal för löpande underhåll av byggnadsverk - Kajer
Del nr: Avtalsområde 4- Kajer
Ytterligare CPV-kod(er) 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Stockholms stad inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud för upphandlingen av ett ramavtal avseende entreprenadarbeten omfattande drift- och löpande underhåll och reparation av byggnadsverk i stål, betong och trä. Avtalsområdet: Kajer.