434957-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expertkonsulter
Referensnummer: MYH 2022/3696
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Myndigheten är i behov av expertkompetens och processledningsresurser inom fyra (4) olika sakområden:
- SeQF
- Branschvalidering
- Validering (inklusive YH-flex)
- Kompetensförsörjning och livslångt lärande (inklusive regionala frågor)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget
Upphandlingen avser konsultstöd för att tillföra extern kapacitet och kompetens inom ramen för myndighetens verksamhetsområde Arbetslivets kompetensförsörjning inom fyra (4) olika sakområden:
SeQF (Sveriges referensram för kvalifikationer för livslångt lärande)
Branschvalidering
Validering
Kompetensförsörjning och livslångt lärande
Efterfrågad kompetens avser fyra (4) olika arbetsområden:
Sakfrågeexpertis
Processledning (inklusive moderering)
Analys och utredning
Uppföljning och utvärdering
Ramavtalsleverantören ställer sin resurs till MYH: s förfogande. Efterfrågad konsult arbetsleds av MYH. Sammantaget omfattar MYH: s behov nio (9) olika anbudsområden.