434978-2020 - ResultatSverige-Lidköping: Ljudteknikertjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Scentekniska tjänster och utrustning
Referensnummer: 2019-133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidköpings kommun inbjuder er att lämna anbud gällande scentekniska tjänster och utrustning till olika event och arrangemang som arrangeras inom kommunen. Beställaren arrangerar årligen ett stort antal arrangemang, av olika storlek. Vissa arrangemang återkommer årligen, andra sker endast vid ett tillfälle.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79952000 Evenemang, 92300000 Underhållningstjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser täcka Lidköpings kommuns behov av scentekniska tjänster och utrustning för ett antal olika områden.
Lidköpings kommun inbjuder er att lämna anbud gällande scentekniska tjänster och utrustning till olika event och arrangemang som arrangeras inom kommunen. Beställaren arrangerar årligen ett stort antal arrangemang, av olika storlek. Vissa arrangemang återkommer årligen, andra sker endast vid ett tillfälle. Leverantören ska kunna ordna ljud- och ljusfunktioner och vid enstaka tillfällen för Large (Schools Out) även utföra scenbyggen. Som bilaga finns exempel på kommunens tidigare arrangemang och exempel på tidigare års enstaka arrangemang.
För att underlätta för små och medelstora företag är upphandlingen är delad i två delar som utvärderas, tilldelas och tecknas avtal om separat. Ramavtal kommer att tecknas på följande två områden:
Small/Medium baserat på storleken och komplexiteten av arrangemangen samt
Large. Där storleken och/eller komplexiteten är av högre grad.
Leverantörer kan kvalificera sig för båda delarna. Varje del en leverantör avser att lägga anbud på måste vara komplett ifylld och samtliga krav uppfyllda gällande den delen.