43498-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Stenmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betongmarksten och betongprodukter
Referensnummer: 2017/IN0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14212200 Stenmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av Markstensprodukter Betong.
Översiktlig beskrivning av upphandlingen.
Upphandlingen omfattar behovet av Betongmarksten och betongprodukter för Servicekontorets verksamhet.
Upphandlingsvärdet, som beräknats på inköpsvolymen för 2017, uppgår till totalt ca 1 500 000 SEK/ år exklusive mervärdesskatt.
Angivna årsvolymer är uppskattade. Skulle beställarens avrop enligt detta avtal under- respektive överstiga beräknad kvantitet ska detta inte betraktas som avtalsbrott från beställarens sida utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44114000 Betong, 44114200 Betongvaror, 44114250 Betongplattor, 44910000 Sten för byggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen