435033-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner exkl förare och/eller liftar och ställningar
Referensnummer: 17/338
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun upphandlar löpande inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner exkl förare samt liftar och ställningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43261100 Lastmaskiner, 43320000 Utrustning för bygg- och anläggningsarbeten, 44212310 Byggnadsställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende löpande inhyrning av bygg- och anläggningsmaskiner utan förare samt liftar och ställningar. Samtliga maskiner ska vara moderna och av senaste modell med senaste teknik gällande ergonomi mm.
Avtal tecknas för dels: A.Bygg- och anläggningsmaskiner, och dels för B. Liftar och ställningar
Upphandlingen gäller ej SRA-kod 9....
Vi avser med denna inbjudan att uppnå följande före anbudsgivning:
— Fastställa områden som vi gemensamt ska arbeta med under avtal för en bättre totalaffär - Hitta former för uppföljning - Säkerställa att alla villkor är tydliga, införstådda och genomförbara- Prismodeller för hyresobjekten- Lista de saker vi ska jobba med under avtalsperioden- Hur vi hittar bra samarbete och tydlighet med de av Jönköpings Energi ABs avtalade entreprenörer och deras möjligheter till inhyrningar.