2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling 2026 Ersättningstrafik Skaraborg
Beskrivning: Trafikåtagandet avser planering, genomförande och trafikledning av ersättningstrafik med buss vid akuta avvikelser i Västtrafiks tågtrafik (Västtågen) i Skaraborg-området med körningar till och från Örebro samt Nässjö.
Intern identifierare: VT2026/00105
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (1)
Beskrivning: Upphandlingsföreskrifter Öppet förfarande
Intern identifierare: 1932883-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Åberopande av annans kapacitet (1)
Beskrivning: För anbudssökande som åberopar annans kapacitet (se avsnitt 1.3.4)
Intern identifierare: 1932884-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Alternativ 2 - inlämnande av bevis med ansökan
Beskrivning: Välj alternativ 2 om ni inkommer med bevis direkt i ansökan. OBS Välj antingen alternativ 1 eller alternativ 2!
Intern identifierare: 1932885-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Alternativ 1 - lämna in egenförsäkran (1)
Beskrivning: Välj alternativ 1 om ni inkommer med egenförsäkran, ESPD. OBS Välj antingen alternativ 1 eller alternativ 2!
Intern identifierare: 1932886-3
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter