43508-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Markaryd: Brandfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankbil - Räddningstjänsten Markaryd
Referensnummer: KS 2018/28.054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av bandfordon, tankbil.
Tillämpning av bedömning av lastväxlarfordon - viktade kriterier.
Vikt 40 % - FÖRAR/ARBETSMILJÖ.
En arbetsgrupp bestående av två personer från Tekniska förvaltningen, kommer utifrån sin kunskap och erfarenhet att bedöma och poängsätta kriteriet.
3 p. - Enligt förväntningar och önskemål
2 p. - Några brister i förväntningar och önskemål
1 p. - Flera brister i förväntningar och önskemål
0 p. - Åtskilliga brister, ej bedömningsbar
Vikt 40 % -KONSTRUKTION OCH TEKNISKA LÖSNINGAR.
3 p. - Enligt förväntningar och önskemål 2 p. - Några brister i förväntningar och önskemål 1 p. - Flera brister i förväntningar och önskemål 0 p. - Åtskilliga brister, ej bedömningsbar
Vikt 20 % -LEVERANSTID.
3 p. - Max 6 månader
2 p. - > 6 och = 9 och 12 månader
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114110 Räddningsfordon, 34144212 Brandbilar med vattentank, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elektroniskt anbud.
— Anbud skall lämnas elektroniskt genom www.tendsign.com (använd länk "Aktuella annonser"). Support för hantering av upphandlingssystemet i vilket det elektroniska anbudet lämnas ges av Visma OPIC AB(013-4747520) Användandet av upphandlingssystemet är kostnadsfritt för anbudslämnaren.
— Endast elektroniska anbud accepteras.
— Anbud skall vara skrivet på svenska.
Om anbudsgivaren avstår från att svara på något av de ställda kraven kommer detta att tolkas som att kravet inte kan uppfyllas eller att kravet inte accepteras.
Intyg och dokument i bef pappersformat som efterfrågas, eller som anbudsgivare önskar skicka med i anbudet, måste först scannas in och därefter bifogas anbudet som en läsbar fil i t ex .PDF—format.
Frågor och kompletterande information under anbudstiden.
Begäran om förtydligande, komplettering eller frågor skall vara ställda genom Visma OPIC Tendsigns anbudstjänst. Anbudsgivare ombeds att tänka på att ställa sina frågor och begäran om förtydligande i så god tid som möjligt.
Den upphandlande myndighetens eventuella kompletteringar till förfrågningsunderlaget lämnas alltid genom Visma Tendsign support.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com.
Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.