43517-2020 - PlaneringSverige-Tranemo: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons hyresvärdsupphandling vård- och omsorgsboende, samt förskola, Solbacken
Referensnummer: UPH/2020:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
OBS: Detta är en förhandsannons.
Den kommande upphandlingen av hyreskontrakt kommer omfatta att aktören köper del av fastigheten
Tranemo 3:71 (Solbacken) i Länghem, Tranemo kommun. Nuvarande tomt styckas av i två fastigheter, varav fastigheten som avses för byggnation av vård- och omsorgsboende motsvarar en area om ca 9 000 kvm. Aktören ska svara för utförande av byggnation inklusive rivning av befintlig byggnad, samt svara för drift och underhåll av fastigheten. I hyresavtalet för vård- och omsorgsboende/förskola ska hyrestiden omfatta 20 år med möjlighet till förlängning.
Försäljningen av Solbacken förutsätter även att aktören köper anvisad mark, fastigheterna Gudarp 39:250-252 (Mejeribacken) för byggnation av 36 lägenheter, varav minst 24 hyresrätter. Mejeribacken består av tre tomtområden vilka totalt omfattar ca 5 400 kvm. Fastställd taxa är 200 kr/kvm BTA. Byggnation ska påbörjas inom två år från tillträdesdatum och ska vara helt färdigställda inom tre år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 70110000 Exploatering av fastigheter, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tranemo 3:71 (Solbacken) i Länghem, Tranemo kommun. Nuvarande tomt styckas av i två fastigheter, varav fastigheten som avses för byggnation av vård- och omsorgsboende motsvarar en area om ca 9 000 kvm. Den totala ytan kan förslagsvis fördelas enligt följande: Vårdboende ca 1925 kvm, kompletterande ytor ca 780 kvm, samt förskola 410 kvm.