435178-2021 - ResultatSverige-Norrtälje: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smarta lås för hemtjänst
Referensnummer: XC 2105-0672
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande Myndighet KSON välkomnar leverantörer att lämna anbud för uppdrag av smarta lås som tjänst. Placering Norrtälje Kommun.
Upphandlingen avser att upphandla tjänst av Smarta Lås. Uppdraget omfattar system och hårdvara för smart nyckelhantering för hemtjänst i Norrtälje Kommun. Upphandlat uppdrag inkluderar även installation, implementering, utbildning , support och avinstallation. Den upphandlande myndigheten är KSON. KSON har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som kan utföra hela uppdraget. Ett anbud lämnas för uppdraget.
Det uppskattade värdet för avtalsperioden samt med förlängning beräknas till 14 500 000 SEK exklusive mervärdeskatt. Inga volymer garanteras och uppskattningen utgör ingen utfästelse. Förfarande: Denna upphandling genomförs med ett öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet KSON välkomnar leverantörer att lämna anbud för uppdrag av smarta lås som tjänst. Placering Norrtälje Kommun.
Avtalsperioden avser två (2) år med möjlighet till förlängningar med upp till ytterligare fem (5) år. Avtalet beräknas träda i kraft så snart som möjligt enligt överenskommelse.
Upphandlingsdokumenten är KSON:s underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget. Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar: 1.Administrativa föreskrifter, 2.Kvalificering av leverantör, 3.Krav på uppdraget, 4.Pris och Utvärdering, 5.Avtalsvillkor och Antal bilagor 8 st.