43525-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masthuggskajen - Förberedande entreprenad
Referensnummer: 8772/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på förberedande entreprenadarbeten i samband med utbyggnad av detaljplan för Masthuggskajen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45234120 Arbeten för stadsjärnväg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadarbetena omfattar bland annat ledningsarbeten för VA, fjärrvärme, el/tele, opto mm, demontering och borttransport av bro och flytbrygga, flytt av kontaktledningsmaster för spårväg, ny vägutformning och kollektivtrafikåtgärder i anslutning till Olof Palmes plats. Se vidare AFC.1.
Projektering av arbetena pågår parallellt med denna upphandling och entreprenören förväntas delta i projekteringens färdigställande och diskutera produktionstekniska lösningar. Allt eftersom bygghandlingar levereras ska entreprenören sedan planera och utföra entreprenadarbetena.
Entreprenadarbetena ersätts på löpande räkning enligt självkostnadsprincipen.