43526-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Nötknäpparen 22 Eskilstuna, Nybyggnad av skola, bostäder och garage
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet utgör en tredimensionell fastighetsbildning innehållande två
Fastigheter enligt nedan:
— Skola med skolgård, nybyggnad
— Bostäder med lokaler, nybyggnad och garage, ny- och ombyggnad
Skola
BTA skola: ca 7 310 m2
Skolgård: ca 4 150 m2
Bostäder
BTA bostäder: ca 1 880 m2
BTA lokaler: ca 330 m2
Garage
BTA garage: ca 10 820 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen