435284-2021 - ResultatSverige-Edsbyn: Behandling av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagande av slam från reningsverken
Referensnummer: 11709
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513800 Behandling av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsinge Vatten AB är i behov av en hantering för det slam som produceras vid reningsverken i Bollnäs och Ovanåkers kommun. Uppdraget omfattar hämtning och omhändertagande av avvattnat avloppsslam från reningsverk i Bollnäs och Ovanåkers kommun. Volymen är idag 4 000 ton per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helsinge Vatten AB är i behov av en hantering för det slam som produceras vid reningsverken i Bollnäs och Ovanåkers kommun. Uppdraget omfattar hämtning och omhändertagande av avvattnat avloppsslam från reningsverk i Bollnäs och Ovanåkers kommun. Volymen är idag 4 000 ton per år. Idag finns ett samverkansavtal med BORAB gällande dessa tjänster men deras sluttäckning är färdig vid utgången av 2021.