435384-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster till Specialpedagogiska skolmyndigheten Örebro
Referensnummer: 2 STO-2021/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av städtjänster till kontoret på Drottninggatan 25 i Örebro.
Uppdraget omfattar ordinarie lokalvård samt periodiskt lokalvård såsom golvvård, fönsterputsning, storstädning samt entrémattor.
Uppdraget omfattar även:
- golvvård vid Birgittaskolan, Ekeskolan och Åsbackaskolan
- fönsterputs vid Birgittaskolan, Ekeskolan, Åsbackaskolan samt elevboende
Det beräknade värdet för denna upphandling är 1,5 Msek för hela avtalsperioden, inklusive optionsår.
Avtalsstart 2021-09-01 tom 2023-08-31 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39530000 Större och mindre mattor, 39532000 Dörrmattor, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen