435410-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Objektsupphandling av särskilt boende i Krokoms kommun - fastighet och drift
Referensnummer: SN 19-000094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Krokoms kommun objektsupphandlar ett nytt särskilt boende för äldre med somatisk sjukdom, demenssjukdom och/eller med kognitiv svikt i Krokoms kommun. Det vill säga en leverantör som kan erbjuda både lokaler och drift av ett särskilt boende.
1. Allmän information
Krokoms kommun, nedan kallad kommunen eller beställaren, inbjuder er att lämna anbud gällande ett nytt särskilt boende för äldre med somatisk sjukdom, demenssjukdom och/eller med kognitiv svikt i Krokoms kommun.
Detta är första gången kommunen erbjuder en extern leverantör att driva vård och omsorg i särskilt boende enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU). Sedan tidigare har kommunen upphandlat hemtjänst enligt Lagen om valfrihet (LOV). Två externa utförare är för närvarande avtalsleverantörer. Krokoms kommun arbetar även i dagsläget med planer för nya trygghetsboenden samt seniorboenden i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen