435485-2016 - ResultatSverige-Uppsala: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem 2016.
Referensnummer: UH-2016/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitetet upphandlar ett ekonomisystem som kan hantera den dagliga redovisningen, samla information från alla delar av systemet där det skapas bokföringstransaktioner samt även innefatta reskontror inklusive EFH, anläggningsregister, funktion för hantering av externfinansierade projekt, funktion för budgetering och funktion för rapportering.
Uppsala universitet efterfrågar en proaktiv leverantör som med stor kompetens och erfarenhet tar ansvar för ett välplanerat införande. För att lyckas krävs en god förståelse för universitetets förutsättningar och behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen