Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
För utförande av drift och underhåll på gator, gång- och cykelvägar, grönytor och gatubelysning inom Ovanåkers Kommun i Gävleborgs län.
Referensnummer: 7145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233139 Underhåll av allmänna vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser utförande av drift och underhåll på kommunala gator, gång- och cykelvägar, grönytor och gatubelysning inom Ovanåkers Kommun. Skötseln omfattar ca 72 km gator, ca 24 km gång- och cykelvägar, 12 broar, ca 3 320 belysningsstolpar, ca 162 000 m² gräsklippning samt slaghackning av ca 415 000 m². Kontraktstid 1.5.2018–30.4.2023 med möjlighet till förlängning i max. ytterligare två (2) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 63712200 Drift av allmän väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen