435547-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Katrineholm: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dufvegården Nybyggnad av vårdboende.
Referensnummer: 17/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet består av till- och nybyggnad vårdboende med 8 avdelningar med totalt 96 lgh. Tilllagningskök för 600 måltider per dag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45236000 Markanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45343000 Installation av brandskydd, 45343230 Installation av sprinklersystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen