435568-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flexibel skola Klippan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet går ut på att uppföra en ny flexibel skola som både ska kunna användas som en F-6, med tre paralleller, och som en F-9, med två paralleller. I projektet ingår anläggning av bullervall/bullekydd längs järnvägen enligt Landskapshandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 166 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 90742200 Bullerskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet har framtagits med stöd av handling 6.3.8 Funktionsbeskrivning. När entreprenören ska göra val ska denna funktionsbeskrivning beaktas.
Objektet är beläget mellan Kristoffers väg och förlängning av Mammarpsgatan, Klippans kommun