435571-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DE 15 750 Storkök.
Referensnummer: 2017-20216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Delentreprenad inom Kv. Vågdalen Sicka, Stockholm. Nyproduktion av flerbostadshus. Öppet förfarande för delentreprenadupphandling med ett kontraktsvärde som understigen gränsen för öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen