435571-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Golv- och plattläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Golv
Referensnummer: UPH-2018-0011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45431000 Golv- och plattläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av golvarbeten. Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) entreprenörer. Rangordning ska användas inom detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432110 Golvläggning, 45432111 Läggning av mjuka golv, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv, 45432130 Golvbeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen