435617-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Byggnation av verkstäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad nyproduktion Uppsala yrkesgymnasium Jälla.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213252 Byggnation av verkstäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett antal praktiska gymnasieprogram har flyttat till Jällaskolan, däribland bygg, el och VVS. Med anledning av detta har behovet av ny utbildningslokal uppkommit vilket den färdiga byggnaden ska täcka. Byggnaden inrymmer lektionssalar för såväl praktisk som teoretisk undervisning avseende dessa utbildningsprogram.
Entreprenaden omfattar mark- installations- och byggnadsarbeten avseende nyproduktion av utbildningslokal för gymnasieverksamhet. Entreprenaden omfattar även en mindre del, gas- och kompressorentreprenad, som ska utföras som totalentreprenad enligt ABT06 (se AFD). Byggnaden är projekterad för att certifieras enligt Miljöbyggnad klass Silver med bland annat solenergianläggning på taket.
Entreprenadens omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213252 Byggnation av verkstäder, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen