435666-2019 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjningspendel
Referensnummer: DU-UPP18-0209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal försörjningspendlar till Region Västmanland.
Aktuell upphandling
Upphandlingen omfattar ramavtal på takhängda försörjningspendlar. Elektriskt höj- och sänkbara i två konfigurationer, av modell A och/eller av modell B, som ska ersätta befintliga av fabrikatet GCE TC 8000, men det ska även ingå andra alternativa försörjningspendlar C i avtalet, inklusive:
— Leverans av aktuell utrustning inklusive demontering av befintlig, installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick,
— Leverans av ankarfäste för fastsättning i betongtak. - Klinisk och teknisk dokumentation. - Utbildning av klinisk och teknisk personal samt teknisk serviceutbildning.Utrustningarna kommer att placeras på våra verksamheter inom Region Västmanland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen