435712-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – ÖFL Ystad Sö Etapp 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖFL Ystad Sö Etapp 2
BeskrivningVA-utbyggnad sydöstra Ystad - Överföringsledningar. Ystads Kommun ska enligt VAplanen förse delar av landsbygden med kommunalt vatten och avlopp. Denna entreprenad avser sträcka etapp 2 som är från vattentornen till Östra industriområdet vilket avser ca 700 m självfallsledning, ca 2800 m tryckspilledning och ca 4500 m vattenledning samt två pumpstationer och en mätkammare.
Intern identifierare26-126
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 44130000 Avloppshuvudledningar, 44161200 Huvudvattenledningar, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000