435791-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångsinstrument för laparoskopisk och öppen kirurgi samt bråcknät.
Referensnummer: 17RK1545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Bråcknät samt instrument för fixation,
Staplings instrument med tillhörande magasin,
Clipstänger, clipsmagasin,
Laparoskopiska portar,
Ultraljuds och elektrokirurgiska instrument,
Endoskopiska preparatpåsar,
Sug och spolset,
Inkontinens set,
Engångsinstrument,
Upphandlingsobjekt:
Engångsinstrument för öppen och laparoskopisk kirurgi, bråcknät, ultraljuds- och elektrokirurgiska instrument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen