435815-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsunderhåll, Ledningsförnyelse samt Brunnsrenovering
Referensnummer: 22/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Sinfras medlemmar för successiva avrop under ramavtalsperioden för upphandlingsområde/-n /delkontrakt A, B och/eller C.
A. Ledningsunderhåll - 1. Rengöring/rensning 2. Utredning tillskottsvatten
B. Ledningsförnyelse - 1. Trycksatta ledningar 2. Självfallsledning
C. Brunnsrenovering - 1. Renovering Nedstigningsbrunn
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen