435816-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Järnvägsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Depå Ringön kontaktledningsfundament.
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret ansvarar för att bygga en ny spårvagnsdepå på Ringön i Göteborg. Avsikten med upphandlingen är att köpa kontaktledningsfundament för att kunna bygga ca 5 000 m kontaktledning.
Trafikkontoret avser att teckna avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34946000 Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår, 34946100 Byggmaterial för järnvägsspår, 34946200 Tillbehör för järnvägsspår
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen