435838-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Ambulanser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flerbårsambulans.
Referensnummer: LD17/03689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av 1 st. fullt utrustad flerbårsambulans.
För att optimera resurser har Landstinget Dalarna för avsikt att upphandla en ny typ av ambulans.
Flerpatientambulansen ska användas för transporter mellan sjukhus inom och utomläns där patienten ska eller har behandlats och endast behöver lättare omvårdnads eller övervaknings behov.
Den ska ha plats för 2 liggande patienter på bår samt plats för 2 sittande i Comfort stolar. Patienterna kommer att kunna övervakas med medicinteknisk utrustning och av en vårdare som kan utföra medicinsk behandling ex. O2 behandling och smärtlindring.
Fordonet ska kunna utrustas med en vårdarstol som enkelt kan flyttas i längdriktning vilket möjliggör att vårdaren kan använda säkerhetsbältet under transport och samtidigt utföra medicinsk behandling på alla 4 patientplatserna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen