435850-2021 - ÄndringSverige-VÄSTERÅS: Byggteknisk projektledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Projektledare till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland planerar för ett nytt akutsjukhus i Västerås. Den första etappen innehåller ca 80.000 kvm lokaler och utrustning för bland annat akutmottagning, röntgen, operation, sterilcentral, förlossningsvård, intensivvård, neonatalvård, vårdplatser och mottagningar.
Köparen avser att genomföra en upphandling av ramavtal för tekniska projektledare och projektingenjörer inom områdena medicinteknik, IT/IKT och inredning till projekt Utrustning som täcker Region Västmanlands behov.