Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Användarnära tjänst – IT.
Referensnummer: 7058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar användarnära tjänst – IT. Det omfattar hyra eller köp av IT-arbetsplats enligt upphandlingens förfrågningsunderlag. Upphandlingen omfattar Gävle kommun, Sandvikens kommun, Region Gävleborg och Söderhamn Nära.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen