Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter.
Referensnummer: 7057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har för avsikt att teckna ett avtal med leverantör som kan och ska agera samarbetspartner och tillsammans kan utveckla och optimera beställarens datacenter på bästa sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen