435908-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Taxitjänster – Persontransporter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersontransporter
BeskrivningDenna upphandling avser planering och utförande av persontransporter för Tyresö kommun. Tjänsten omfattar i huvudsak dagliga resor för kommunens brukare, elever och andra resenärer med behov av anpassade eller samordnade transporter, exempelvis till och från skola, daglig verksamhet, vård, omsorg och andra kommunala verksamheter.
Intern identifierareKSUH/2024:92
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000