435996-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl
Referensnummer: Ks 1029/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för köp av avfallskärl för insamling av hushållsavfall, till kommunens avfallsavdelning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Avfallskärl för leverans till Örebro kommun, Sydnärkes kommunalförbund och Samhällbyggnadsförbundet Bergslagen.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är (nedan kallade Kommunerna)
Orgnr Upphandlande myndighet 21 20 00 - 1967 Örebro kommun 22 20 00 - 3095 Sydnärkes kommunalförbund 22 20 00 - 1487 Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen
Beställare är Tekniska Förvaltningen, Avfallsavdelningen (eller motsvarande).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på avfallskärl
Vi emotser ert anbud med intresse.
För volym se prismatriser under 1.1.20 nedan. Angivna volymer är ungefärliga och får inte betraktas som bindande. Uppgifterna grundas på tidigare förbrukning samt uppskattningar om framtida behov.