Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konkurrenspräglad dialog IT-lösning för studieadministration och lärplattform
Referensnummer: 2018-16057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården efterfrågar en IT-lösning för studieadministration och lärplattform till den vuxenutbildning som bedrivs för våra klienter. IT-lösningen ska installeras på plats hos Kriminalvården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen