436042-2020 - PlaneringSverige-Karlstad: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skattkärrsskolan om- och tillbyggnad 2021-23
Referensnummer: TFN 2017-3186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Om- och tillbyggnad av F-6-skola i Skattkärr, Karlstad kommun. Ny kapacitet för 21 klasser totalt 525 elever. Befintliga skolbyggnader från 1976 och 1994. Nybyggnation ca 2200m2. Ombyggnad ca 4000 m2.
Bergvärmeanläggning ska ersätta pelletsanläggning. Storkök totalrenovering för 600 portioner.
Byggnation i tre etapper med pågående verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen