436170-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster Geoteknik & Miljöteknik 2020
Referensnummer: KS 2019/1026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet/konsultuppdraget avser kompetensområde geotekniska och miljötekniska tjänster.
De efterfrågade kompetensområdena avser framförallt:
• Geotekniska undersökningar i samhällsbyggnadsprocessen inklusive förslag på åtgärder
• Miljötekniska undersökningar i samhällsbyggnadsprocessen inklusive förslag på åtgärder
Därutöver kan uppdrag utgöras av teknisk rådgivning och/eller bedömning på befintligt eller tänkt underlag såsom framtagande av rekommendationer för fördjupade undersökningar eller granskning av annan konsults arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351220 Geologisk rådgivning, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen