436228-2026 - Resultat
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Tvätt och textilier
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvätt och textilier
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal infattande bädd- och badtextilier, personal- och patientkläder, operationstextilier och operationskläder samt tvättsäckar för Region Värmland. Regionen har för närvarande, t. o. m 2027-03-31 avtal på tvätt- och textilservice med Textilia Tvätt och Textilservice AB.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118271:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33199000 Sjukvårdskläder, 39500000 Textilvaror, 39518000 Sjukhuslinne, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering