Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster för förvaltning/support och utveckling av verksamhetssystem.
Referensnummer: 2017/0711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsgivarverket har behov av externa IT-konsulttjänster för förvaltning/support och löpande utvecklingsuppdrag gällande sina verksamhetssystem (webbplats, mobil applikation, intranät och medlemsregister). Arbetsgivarverket avser att sluta ramavtal på 2 + 1 + 1 år med en (1) leverantör. Leverantören ska kunna tillhandahålla Arbetsgivarverket ett antal personresurser, med kunskap och erfarenhet inom CRM-system, Episerver m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen