Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
6660 Elisedal
Referensnummer: 20/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är beläget i sydöstra delen av Malmö. I söder och öster begränsas området av Ystadvägen, Yttre ringvägen och Elisedalsvägen. I väster av befintlig bebyggelse och i norr av travbanans träningsområde.
Entreprenaden omfattar:
Terrassering av kvartersmark och nybyggnad av lokalgator
Ombyggnad av Jägersrovägen mellan Sadelstigen och Elisedalsvägen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233200 Diverse ytbehandling, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen