436455-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Sanering av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringstjänster.
Referensnummer: 17001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90920000 Sanering av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser saneringstjänster i fastigheter inom kommunens förvaltningsansvar inom området ”Skadesanering” samt vissa fall friläggnings- och rivningsarbeten i akutskedet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90920000 Sanering av anläggningar, 90650000 Avlägsnande av asbest, 90919100 Rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser saneringstjänster i fastigheter inom kommunens förvaltningsansvar inom området ”Skadesanering” samt vissa fall friläggnings-, och rivningsarbeten i akutskedet. Ett saneringsuppdrag innehåller normalt 3 olika skeden.
1. Akutskedet, (akutåtgärder vidtas för att begränsa skadorna).
2. Besiktning, (besiktning av omfattning, skadeorsak samt upprättande av besiktningsrapport med åtgärdsförslag).
3. Avfuktning och sanering.
Viss friläggning och rivning kan ingå men arbeten med stor omfattning ligger utanför detta ramavtal.
Upphandlingens syfte är att täcka in Umeå kommuns behov av tjänster för skadesaneringar med tillhörande besiktningar för alla Umeå kommuns verksamheter utöver det som täcks av Kommunens egna resurser. Saneringstjänsterna omfattar sanering av fukt-, vatten-, brand- och mögelskador, misärsanering, asbest- och PCB-sanering och sanering av inventarier och möbler.
Klotter- och skadedjurssanering upphandlas separat utanför detta ramavtal.