436468-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för allmän säkerhet – Ramavtal avseende bevakningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avseende bevakningstjänster
BeskrivningÖrnsköldsviks kommun tillsammans med de kommunala bolagen Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB (MIVA), Örnsköldsviks Hamn och Logistik, Övik Energi AB samt Örnsköldsviks Airport upphandlar ramavtal avseende bevakningstjänster. Upphandlingen omfattar bevakningstjänster med tillhörande kringtjänster för successiva avrop inom samtliga nedanstående tjänster: - Områdesbevakning, rondering med bil - Fastighetsjour med larmryck - Stationär bevakning - City-ronderande väktare - Övriga tjänster såsom ordningsvakt, skyddsvakt, ledsagning, bevakning industriområde, brottsförebyggande och trygghetsskapande insatser Frågor kan ställas under semesterperiod men svar kommer att ges först efter 12 augusti.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102478:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster