436476-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Kontrollansvarig (K) PBL
Referensnummer: 2023-260
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser teckna ramavtal med fem (5) konsulter, som efter avrop löpande ska utföra uppdrag som certifierad kontrollansvarig med behörighet K, främst vid ny- och ombyggnadsprojekt, enligt vad som föreskrivs i PBL (Plan- och bygglagen) och för att utföra sådana uppgifter som anges i PBL.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen