Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhets- och ärendehanteringssystem för bygglov och miljöskydd.
Referensnummer: 2017.474 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun inbjuder till anbudsgivning i upphandlingen av ett verksamhetssystem för ärendehantering till verksamheterna för bygglov samt miljöskyddskontoret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ett verksamhets- och ärendehanteringssystem. IT-stödet ska erbjudas till verksamheterna inom bygglov och miljöskydd.
Upphandlingen avser programvara med tillhörande tjänster och omfattar följande:
Verksamhets- och ärendehanteringssystem för bygglov,
Verksamhets- och ärendehanteringssystem för miljöskydd,
Fullt ansvar för införande enligt ställda krav,
Support och underhåll av systemet,
Optioner.