436484-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall – Hälsinglands kommuner.
Referensnummer: 7062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hämtning, transport och destruktion av farligt avfall inklusive bulkolja.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90524000 Tjänster i samband med medicinskt avfall, 90524200 Hantering av sjukvårdsavfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen